Virginia Tech®home

XCaliber Award for Excellence in Technology Assisted Teaching and Learning

Established in 1996 by the Office of the Provost, the XCaliber Award — shorthand for exceptional, high-caliber contributions to technology-enriched learning activities — is presented annually by Technology-enhanced Learning and Online Strategies (TLOS), part of the Division of Information Technology. Recipients receive a cash award and a commemorative plaque and are invited to showcase their award-winning activities at a special event.

Team Awards
2022 The Production Planning Game in Industrial and Systems Engineering. Natalie Cherbaka, Melissa Tilashalski, Andrew Thomas, Kimberly Ellis, Matthew Garlington, and Ben LaBine
2015 Marlene Preston, Brandi Quesenberry
2014 Paola Zellner Bassett, Tom Martin
2013 Ron Lewis, Eric Gilmore, Odie Hestnes
2012 (Team 1) Christopher Williams, Austin Amaya, Ethan Groves, and Jacob More
(Team2) Eloise Coupey, Edward Dorsa, Ronald Kemnitzer, Thomas Martin, and Lisa McNair
2011 (Team 1) Kihong Ku, Jonathan Grinham, Negar Kalatar Mehrjardi, Spencer Lee
(Team 2) Elisabeth Bloomer, Steve Culver, Virginia Fowler, Kathryn Graham, Anne Laughlin, Jennifer Lawrence, Victoria Le Corre-Cochran, Julie Mengert, Nancy Metz, Steve Oakey, Vanessa Ruccolo, Jennifer Sparrow, Todd Stafford, Teggin Summers, Ray Van Dyke, Marc Zaldivar, and Hongbo Zhang
2010 Lumenhaus Solar Decathlon Team: Joseph Wheeler, Robert Dunay, Robert Schubert, Andrew McCoy, Jane Machin, Benjamin Johnson, Denis Gracanin, and Virgilio Centeno
2010 (Group) Bruce Hull, Courtney Kimmel, Jennifer Sparrow
2009 David Clark, II, Nathan King, Matthew Lutz, Taranjit Kaur, Jatinder Singh
2007 Digital History Team: Thomas Ewing, Mark Barrow, Jr., Hayward Farrar, Kathleen Jones, Marian Mollin, Amy Nelson, Robert Stephens, Daniel Thorp, David Hicks, C. Edward Watson, and Jane Lehr
and Global Faculty Team: Jan Helge Bøhn, Reiner Anderl, Lewis Thigpen, Pedro Orta Castañón, and Lin Zhongqin
2006 Scott Hendricks, Glenn Kraige, and Don Morris
2004 Sheryl Ball, Catherine Eckel, and Scott Midkiff
2003 Solar Decathlon Team: Robert Dunay, Mike Ellis, Robert Schubert and Mehdi Setareh
and Multimedia Technology Team: Jane Lehr, Brent Jesiek, Jonson Miller, Mark Harden, Thomas Bigley, Lance Huff, Jeffrey Dalton, Douglas Whorley, Bryan Hey, Donna Whitmarsh, Chris Hays, Gary Downey
2002 Holly S. Bender, Eric M. Mills, Jared A. Danielson, and Pamela J. Vermeer
2001 John Seiler, Jeffrey Kirwan, and, John Peterson
2000 Barbara Lockee, Gregory P. Sherman, Katherine S. Cennamo, Glen A. Holmes, D. Michael Moore and Kenneth R. Potter
1999 Math Emporium Group
1998 Stephen E. Scheckler, C. David Taylor, and Stewart A. Hill
Individual Award(s)
2021 Monty Abbas, Rodrigo Sarlo
2020 Diana Bairaktarova
2019 Aaron Brantly, Deborah Tatar
2018 Timothy Baird, Ashley Reed
2017 Edward J.K. Gitre, Clifford A. Shaffer
2016 Edward A. Fox, Dennis Kafura
2015 Jennifer Sano-Franchini, Kathleen Hancock
2014 Matthew Wisnioski
2013 John E. Taylor
2012 Frances Quek
2011 Peter Sforza
2010 Kelly A. Parkes, Ivica Ico Bukvic
2009 Sara Kajder
2008 Thomas Walker
2007 none
2006 Stephen Edwards
2005 Joseph Tront
2004 Ketan Trivedi and Herve Marand
2003 Lawrence Grossman
2002 Timothy W. Luke
2000 Arthur L. Buikema Jr.
1999 Dwight Barnette
1998 Valerie G. Hardcastle
XCaliber Lifetime Achievement Award
Presented to these individuals for excellence involved in teaching with technology
2009 Robert Siegle
2008 James Sochinski
1998 Virgil A. Cook